Eten & Drinken

Wat is het gezondste fruit?

Tom van Pinxteren486 views
Het gezondste fruit

In de gezondste diëten is altijd veel ruimte voor fruit. Het is van belang om dagelijkst genoeg vitamines binnen te krijgen. Maar wat is het gezondste fruit? De verschillende soorten bevatten variërende mineralen en vitamines. Bot gezegd, het meest gezonde fruit bestaat niet. Het beste is om dagelijks te variëren. Lees hieronder wat bepaalde fruitsoorten toevoegen aan jou dieet.

Wat is de gezondste hoeveelheid fruit volgens het voedingscentrum?

Het voedingscentrum is een organisatie gefinancierd door de overheid.  Het biedt consumenten en professionals wetenschappelijke informatie over een gezonde veilige en duurzame voedselkeuze. Fruit is een belangrijk onderdeel van de schijf van vijf. Het voedingscentrum adviseert het omdat het veel voedingsstoffen bevat en weinig calorieën. Het advies is om minimaal twee porties fruit of ongeveer tweehonderd gram per dag te eten. Daarbij komt het advies om geen fruitsap te drinken als vervanger. Hier zit vaak veel suiker en niet de hoeveelheid voedingstoffen van echt fruit.

Vitamines 

Fruit bevat belangrijke vitamines. Het is de hofleverancier van vitamines C (ascorbinezuur). Ongeveer 30% van de hoeveelheid die we dagelijks nodig hebben komt uit fruit. Deze vitamine zorgt bijvoorbeeld voor een sterke weerstand. Ook zorgt het voor opname van ijzer en de vorming van bindweefsel.

Fruit bevat ook vitamine A (retinol). Dit draagt bij aan een normale groei en een gezonde huid, nagels en haren. Ook is het belangrijk voor het functioneren van ogen en een sterke weerstand. Te veel vitamine A kan overigens schadelijk zijn voor zwangere vrouwen of kinderen

Foliumzuur (vitamine B11) is een vitamine die nodig is voor groei en de werking van het lichaam. Ook zorgt het voor de aanmaak van rode en witte bloedcellen. 

 

Andere voedingstoffen in fruit

Het gezonde van fruit zit hem niet alleen in vitamines. Ook voedingsvezels en kalium worden hier uitgehaald. Voor een gezond lichaam zijn deze beiden nodig. Kalium zorgt voor een goede regulering van de bloeddruk. De voedingsvezels zijn goed voor je darmen en verlagen het risico op diabetes type twee. Verder zitten er koolhydraten in fruit. Dit is vooral suiker. Er zijn fruitsoorten die relatief weinig koolhydraten bevatten. Dit kan goed zijn om te weten in voor een bepaald dieet. Fruit bevat nauwelijks eiwitten of vet.

Tabel gezond fruit

In de onderstaande tabel staan verschillende soorten fruit een hun voedingswaardes. Zo kan je zelf het gezondste fruit dieet samenstellen.

Eenheid per 100 gramKcalKoolhydraten (gram)Suikers (gram)Voedingsvezels (gram)Kalium (mg) Vitamine C (mg)Vitamine A (mg)Foliumzuur (ug)
Aardbei366,55,42,01506465
Abrikoos6011,57,72,325990,184
Ananas6113,512,41,4170234
Appel541211,82,3120103
Avocado1881,41,46,445030,00510
Banaan8618,818,22400120,01 15
Blauwe bes, bosbes7514,5146,660120,0210
Citroen366,53,02,2150450,0018
Cranberries244,03,53,580170,0142
Dadels1523329541025
Druiven blauw5311,5111,322420,0223
Druiven wit5713,513,30,524410,022,8
Framboos487,55,24,2228320,00433
Kersen541211,51,524050,014
Kiwi4810,37,50,7300790,0620
Limoen3221,9 80298
Lychee811816,81,218039
Mandarijnen4910,19,21,9145400,0222,6
Mango6112,812,21,5190360,120
Meloen3476,50,7200270,0041
Nectarines367,571,317550,035
Peren541110,52,86530,0031
Perzik398,78,2 20590,012
Pruimen56127,61,72205,50,062
Sinaasappels449,58,32,1170500,0120
Watermeloen377,87,51,116060,021

Gezondheidsvoordelen van fruit

Het variëren van veel fruitsoorten is het gezondste voor de mens. Het verlaagt het risico op hart- en vaatziekten. Verder verkleint het de kans op dramkanker, longkanker en diabetes type 2. Deze voordelen hangen waarschijnlijk samen met een combinatie van stoffen die we uit verschillende soorten fruit halen. Het is niet helemaal duidelijk hoe dit precies zit. 

Conclusie

Dus wat is het meeste gezonde fruit?  Het antwoord een combinatie van verschillende soorten. Om echt te genieten van alle gezonde effecten van fruit is een gevarieerd dieet nodig. Hoeveel vitamine er in fruit zit verschilt per soort. De tabel helpt om te ontdekken welke soorten je allemaal moet eten om genoeg van elke vitamine binnen te krijgen. Wil je nog meer over gezond eten lezen? In het volgende artikel vind je alles over gezonde vleesvervangers

Leave a Response